Конспект уроку літератури "О.Назарук." Роксоляна"

Про матеріал
Матеріал може бути використаним при вивченні теми "О.Назарук. Повість " Роксоляна", або при проведенні виховного заходу про видатних жінок України
Перегляд файлу

                                КОНСПЕКТ

УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 8 КЛАСІ

ЗА ТЕМОЮ « О.НАЗАРУК.  «РОКСОЛЯНА». НЕЗАЛЕЖНА ВДАЧА, ЩИРІСТЬ У СТОСУНКАХ З ЛЮДЬМИ,ПРИРОДНИЙ РОЗУМ І ВРОДА РОКСОЛЯНИ»

Мета: опрацювати ідейно – художній зміст твору О.Назарука  « Роксоляна»,зосередити увагу на окремих деталях характеристики героїні твору( вдача, щирість,розум, врода);

   розвивати культуру зв’язного мовлення,пам'ять, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття,враження, спостереження; аналізувати, сприяти розвитку творчих здібностей учнів;

виховувати патріотичні почуття.

Тип уроку:засвоєння знань і формування вмінь

Обладнання: портрет О.Назарука,учнівські малюнки – портрети Роксоляни, текст твору, географічна карта.

 

                                 Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

     1.  « Мозковий штурм»:

- Над яким твором і якого автора ми зараз працюємо?

- Який жанр цього твору?

- Доведіть, що цей твір історичний?

- А чи можемо ми назвати постать Роксолани історичною? Наведіть аргументи.

2. Слово учителя

     Історія України захоплює кожного своїми подіями і напівказковими героями, народ напрочуд оригінальний, земля прекрасна. Українці мають усі підстави пишатися тим, що їхня Батьківщина не раз переживала дні сили і слави, мала справді легендарних героїв, мужньо переносила найважчі випробовування, коли гинули не сотні та тисячі, а мільйони її дочок і синів. І потім відроджувалась, виростала з пожарищ і руїн, виховувала нові покоління закоханих у рідну землю лицарів правди і волі. Ми можемо втішатися та гордитись, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів. А ще більше ми повинні пишатися тим, що Україна завжди славилася і славиться  на весь світ своїми жінками.

3.Ланцюжок повідомлень учнів про славних українок

- Анна – королева Франції, дочка Ярослава Мудрого

- Княгиня Ольга

- Катерина Білокур

- Марія Примаченко

- Леся Українка

- Ліна Костенко

- Руслана Лижичко

- Юлія Тимошенко

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ,МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ .

ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВОЇ ТЕМИ.

1.ПРОБЛЕМНЕ ЗАВДАННЯ: Прослухайте пісню і скажіть, як її зміст пов'язаний з темою нашого уроку?

2.У виконанні учителя звучить пісня « Калина»

При долині кущ калини

 

 

При долині кущкалини

 Нахилився до води.

 

Ти скажи, скажи, калино,

Як попала ти сюди.

 

Якось ранньою весною

Козак бравий прискакав.

Милувався довго мною,

А тоді з собою взяв.

 

Він хотів мене калину

Посадить в своїм саду.

Не довіз і в полі кинув –

Думав, що я пропаду.

 

Я за землю ухопилась,

Стала на ноги свої.

І навіки поселилась

Де вода і солов’ї.

 

Ти не дми на мене, вітре,

Я тепер не пропаду:

Наді мною сонце світить

І надалі я цвіту.

 

 


 

3. « ІНТЕРВ’Ю»:

- Як  зміст  пісні пов'язаний з темою нашого уроку?

4.СТВОРЕННЯ « АСОЦІАТИВНОГО КУЩА» « РОКСОЛАНА» на основі прочитаного твору.

РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,

           ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА, ДОПИТЛИВА,

                    ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,

                                      СМІЛИВА,ДВУЛИКА,

                                            ВІРУЮЧА

Отже, протягом уроку ми будемо доводити, що Роксоляна дійсно РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА,ДОПИТЛИВА,ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,СМІЛИВА, ВІРУЮЧА.

5. СЛОВО УЧИТЕЛЯ.

  Образ Роксоляни  завжди приваблював митців. До нього зверталися і художники ( Слайди), і скульптори, і поети, і письменники, і кінорежисери.

-         Скажіть, хто з письменників, крім О.Назарука звертався до образу Роксолани?

-         А в чому різниця в зображенні цих образів?

-         Хто з письменників більше звернув увагу на проблему – Роксолана – лінія кохання?

Отже, сьогодні ми будемо з вами  обговорювати саме цю проблему: Роксоляна  і кохання.

 

6. ВИКОНАННЯ УЧНЕМ ВІРША

Світ починається з любові…

Нехай вона й продовжить світ!

Нехай усі, що з нами знову

Пізнають радість й щастя зліт.

Нехай в полон візьме кохання.

І кожен з нас відчує сам,

Яке чуття це дивне й давнє,

Життя наповнить змістом нам.

Стрілися двоє, що долею схожі,

Може, десь тут, або, може, десь там:

Дивляться в очі. Чи вірити можна

Теплій руці і привітним словам?

Берег любові в далекім тумані

І допливеш, коли тільки удвох,

І допливеш, коли спільне бажання.

Берег любові і берег тривог…

5. ЕВРІСТИЧНА БЕСІДА:

- Де ми вперше зустрічаємось з Роксоланою? Чи так її тоді звали?

- Що уже тоді ми можемо сказати про її характер? Від чого її застерігала тітка?

- Які події сталися у житті Насті одразу після вінчання?

- Як поводила себе Настя у полоні? Як її називали татари і чому?

- В чому проявилася її допитливість?

- Як вона вперше зустрілась з Сулейманом? Яка риса її характеру проявилася при цьому?Зачитайте.

- Чим вразила ХУРРЕМ Сулеймана?/ ст..274 знання мови, Корану, сміливість, щирість/

- А Яке враження залишилось у Насті після першої зустрічі з Сулейманом?

- Про що вона думала, залишившись одна у своїй кімнаті? Зачитайте/ ст..278/

- А чим вона вранці заспокоїла себе?/ Молитвою/

- Зачитайте. Який образ стояв постійно перед очима Сулеймана?

- З допомогою кого збирався Сулейман приручити Роксолану?

7. Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування дайте відповідь на запитання:

  -     Якою ми бачимо тут Роксоляну?

-         Про який гріх говорить Роксоляна? Зачитайте.

-         Яке рішення прийняла Роксоляна після розмови з монахом

-         Якої спокуси боялася Роксоляна після зустрічі з Сулейманом?

-         Які почуття зародилися у неї до Сулеймана?

                                     Інсценування. РОКСОЛЯНА і МОНАХ

Монах( ПОБЛАГОСЛОВИВ Роксоляну знаком хреста):

Дитино! Я – бувший монах, прийшов до тебе у справі дуже важливій для тебе і для всіх християн

Роксоляна: Ви з мого рідного краю?!

Монах: Так, дитино, так

Роксоляна:Ви давно з дому?

Монах :Так, там, де ми народилися , я був дуже давно. А прийшов я до тебе, дитино, у справі, дуже близькій нашій далекій батьківщині.

Роксоляна:У якій?

Монах: У ясну спокійну ніч на святім Афоні з ікони Іверської сходить Мати Божа .Іде вона босими ногами по гострім камінню і шукає горя у людській душі. І як іде їй назустріч розбійник, чи убивця, чи зрадник правдивої справи, Мати Божа починає вести з ним розмову і прощає всі гріхи, якщо відчуває, що грішник розкаявся.

Роксоляна: А я знаю один гріх, який не може простити навіть церква Божа.

8.БЕСІДА, ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ:

-         Про який гріх говорить Роксоляна? Зачитайте.

-         Яке рішення прийняла Роксоляна після розмови з монахом?

-         Якої спокуси боялася Роксоляна після зустрічі з Сулейманом?

-         Які почуття зародилися у неї до Сулеймана?

-         Яке враження справила Роксолана на Сулеймана при другій зустрічі? Зачитайте/ ст..285/. Чим вона його вразила?

9.  Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування скажіть:

-         Про які риси Роксолани свідчить наступна сцена?

 Роксоляна стоїть сумна. Заходить султан, бере її за руку

СУЛТАН: Хуррем, чому ти така сумна?

Роксоляна:

Я – жінка! І слабка, і сильна.

Я – жінка! І весела , і сумна.

Захочу – буду ніжна і покірна.

Захочу – буду вільна, як весна.

Я – жінка! І життя, і перемога.

Твій берег, берегиня, оберіг.

Через любов завжди моя дорога.

І інших я не визнаю доріг!

Я – жінка! Хто впізнає мою душу,

Тому зорею я до ніг впаду.

До того море обійду і сушу,

Від серця всі печалі одведу.

Моє імя – то код життя земного.

В моєму лоні Всесвіт розквіта.

Про майбуття мої і думи, і тривоги.

Я – жінка України. І тому  - свята!

СУЛТАН ТРИМАЄ РОКСОЛЯНУ ЗА РУКУ І ЧИТАЄ ВІРША:

 Моя – не означає: ти рабиня;

Моя –не означає: я володар твій;

Ти – моя радість, моя святиня,

Моя блакить у вишині ясній.

Моя любов, моя надія,

Моя тривожна і далека путь,

Де горе пополам і спільна мрія,

Де подихом одним і мріють , і живуть.

СУЛТАН: Скажи мені, ЕЛЬ ХУРРЕМ, що ти робила б, якби сповнилось твоє бажання і твоїй волі підлягала б вся моя земля?

РОКСОЛЯНА: Я будувала б, багато будувала б.

СУЛТАН: Що б ти будувала?

Насамперед, збудувала б велику імарет, тобто, кухню для убогих. Бо не можу  не думати про те, як убогі ходять голодні і не мають ні чим і ні де заспокоїти свого голоду.

СУЛТАН: А потім?

РОКСОЛЯНА: А потім я наказала б збудувати велику лікарню

СУЛТАН: Дуже добре? А потім?

10.БЕСІДА:

-         Виходячи зі змісту твору,  що б зробила Роксоляна потім?

-         Чиї мрії висловила Роксоляна?

-         Як султан почував себе після такої розмови?

 11. ЧИТАННЯ УЧНЕМ ВІРША

Є жінки, немов зірки небесні,

Що згоряють, впавши з висоти.

Я ловлю їх усмішки облесні,

Та була у серці тільки ти

Є жінки, немов квітки весняні,

 Що шершавий пробивають сніг.

Я стояв над ними в здивуванні.

Та тебе забути я не міг.

Є жінки, немов листки осінні.

Що летять з вітрами вдалину.

Я ходив за ними в отупінні,

Та кохав лише тебе одну.

Раптом я збагнув,

Що ти кохана.

Ти для мене мила і жадана,

Надзвичайніша з усіх жінок.

- Чи передають ці рядки ті почуття, які викликала у Султана Роксоляна?

2 – ий учень читає вірша:

Ти будеш моєю милою,

Совістю, долею, щастям моїм.

Моєю чайкою сизокрилою,

Повітрям на шпилі гірським.

В ніч будеш зіркою ясною,

Світлим і радісним сонцем при дні,

Правдивою ввійдеш, прекрасною

В душу серце мені.

Ти будеш і вітром, і тишею,

Спокоєм стійким, нестримним вогнем,

Моєю піснею найщирішою,

Сьогоднішнім і завтрашнім днем.

Гордістю. Радістю, силою,

Впертістю на перевалі крутім.

Ти будеш моєю милою

В щасті шаленім моїм.

 

ПІСНЯ ПРО КОХАННЯ « Цвіте терен»у виконанні дівчат

12. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯ. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ПРО ВПЛИВ РОКСОЛЯНИ НА СУЛЕЙМАНА.( доурокове завдання)

13. Інсценування. Завдання: Після перегляду інсценування скажіть:

- Про які риси характеру Роксоляни говорить цей уривок?

СУЛТАН: Чи ти дійсно думала над тими проблемами, Хуррем? Чи, може, ти думала про те, як поїхати до свого Бога?

Роксоляна: Звідки ти знаєш про те, що діється в моїй душі?

СУЛТАН:Їдь, куди хочеш і коли хочеш! І хоч би туди, куди я сам велів не пускати жінок. Їдь! Тільки повертайся!

РОКСОЛЯНА: Я не хочу, щоб ти ламав закони задля мене.

СУЛТАН:Ти дуже благородна, Хуррем. Але що значить закон, порушення якого нікому не зашкодить!

Роксоляна: Я не хочу, щоб ти ламав навіть такі закони. Але я маю спосіб, щоб і  ти нічого не порушував, і  я щоб поїхала. Ти знаєш , куди я хочу поїхати?

14.БЕСІДА:

-         Так куди ж хотіла поїхати Роксоляна?

-         Який закон, виданий султаном, вона могла при цьому порушити?

-           Який же спосіб вигадала дівчина, щоб і відвідати Афон, і не порушити при цьому наказу султана?

-         Про які риси характеру Роксоляни це говорить?

-         А який уривок твору говорить про те, що Роксоляна була  безкорисливою?

-         Чому вона прагне навчитись?

-         Як повелася Роксоляна, прибувши на прощу до монастиря Св.Пантелеймона?

-         Про що це свідчить?

-         А хто з вас знає цю молитву?

15. УЧЕНЬ ЧИТАЄ « ОТЧЕНАШ»

14.БЕСІДА:
- Що зрозуміла Роксоляна, прибувши на гору Афон?

 ІІІ.ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. БЕСІДА: - Чи довели ми з вами, що Роксаляна дійсно була такою, як ви зазначили при складанні « Асоціативного куща»:          ГАРНА,МУДРА,ВИХОВАНА,НАПОЛЕГЛИВА,

                                      СМІЛИВА, РІШУЧА,ВИНАХІДЛИВА,БЛАГОРОДНА,СКРОМНА, ТЕРПИМА,

           ВЕСЕЛА, ОПТИМІСТИНА,ВОЛЕЛЮБНА, ДОПИТЛИВА,

                                            ВІРУЮЧА

-         А чи  погодились би ви, якби я сказала, що вона була зрадницею?

   Адже образ Роксолани завжди викликав багато суперечок, адже дехто вважає її патріоткою, а дехто – зрадницею.

Що ви можете сказати з цього приводу?

2.МЕТОД _ ПРЕС. ВИСЛОВЛЮВАННЯ УЧНІВ: Я вважаю, що Роксолана - …..

3. УЧЕНИЦЯ ЧИТАЄ ВІРШ

Нехай мені доля виготовила муки,

Не камінь на плечі, а цілий обвал.

Я буду до щастя простягувать руки.

Я буду молитись за свій ідеал.

Накотяться біди – повинна здолати.

Підкотиться туга – повинна мовчать.

Немеркнуче світло: Я – жінка, я – мати,

Запалена Богом остання свіча.

Нехай моя доля знедолено плаче,

Карає і мучить нестерпним життям,

Я – все – таки сильна,я щось таки значу.

Я світ цей дивую красивим імям.

І, хто мене кине – покинутим буде.

Хто словом осудить – осудиться сам.

Земна і небесна – такою я буду!

Такою достанусь грядущим вікам!

4. СЛОВО УЧИТЕЛЯ. Про жінку і кохання можна говорити безкінечно. Бо все на землі від жінки і для жінки: добро і краса, ніжність і ласка, любов і вірність, поезія, музика, картини і скульптури. В усі часи жінка надихала і буде надихати людство на великі справи. А особливо наші жінки – українки: вродливі, гостинні, працьовиті.

         ПІСНЯ « УКРАЇНОЧКА» у виконанні дівочого вокалу

ІУ. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа « Продовжи речення»

- Мені на уроці сподобалось…

- Мене на уроці вразив епізод…

У.Домашнє завдання. Підготуватися до написання літературного диктанту за твором О.Назарука « Роксоляна»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Дюміна Віра
Додано
29 квітня
Переглядів
41
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку